O nás

Kubák, tkalcovna Strmilov, k.s.

Rodinná firma Tkalcovna Kubák Strmilov pracuje s dlouholetou tradicí od roku 1870, kdy firmu založil prapradědeček současného majitele. Od té doby se firma stále předává z otce na syna. V současné době se zde vyrábí především designový bytový textil jako jsou přikrývky, přehozy, ubrusy, prostírky a další. K výrobě se používají výhradně 100% přírodní materiály a to vlna, bavlna a len. Přičemž převážně česká vlna je zde zpracovávána od rouna až po hotový výrobek. Jedinečnost výrobků je nejenom v kvalitě přírodních materiálů, jejich pečlivém ručním zpracování a výrobou na dochovaných původních stavech, ale především v dlouholeté rodinné tradici a zkušenostech.

Historie tkalcovny

Historie rodinné tkalcovny začíná v roce 1870, kdy František Kubák firmu založil, ale tradice tkalcovství ve Strmilově sahá ještě mnohem dál.

Od nepaměti si hospodáři tkali sami pro vlastní potřebu, postupem času se ti lepší z nich začali věnovat pouze tkalcovství, a tak se vyvinulo tkalcovské řemeslo. V roce 1654 už bylo ve Strmilově devět tkalců. A protože každé řemeslo se sdružovalo v ceších, tak také strmilovští tkalci spadali nejprve pod jindřichohradecký cech. Protože Hradecký cech se o vesnické tkalce příliš nestaral, začali později strmilovští tkalci usilovat o samostatnost a roku 1718 byl ve Strmilově založen tkalcovský cech. To dopomohlo k značnému rozvoji tkalcovství. V roce 1757 tvořili tkalci téměř třetinu obyvatelstva Strmilova. Tkalcovské rodiny se rozrůstaly a stavěly si nové domky na okraji města kvůli nebezpečí požáru. Tak vznikly třeba ulice Zahradnická, Obcizna nebo Pazderna (Kunžatecká). Cechy byly zrušeny roku 1859 a poté se tedy nabízelo začít zakládat vlastní podniky.

A tak jedenáct let po zrušení cechu založil František Kubák vlastní tkalcovskou dílnu v tehdejším č. p. 266. Zároveň převzal faktorství vídeňské firmy Kunz Söhne. Faktorství pro venkovské tkalce znamenalo práci pro velké tkalcovské firmy ve velkých městech, které nestíhaly pokrýt stále se zvyšující poptávku a venkovské faktorie pro ně znamenaly levnou a kvalitní pracovní sílu. Tkalci k tomu většinou měli i vlastní výrobu.

V tkalcovně se v té době vyráběly bavlněné orientální šátky, které se vyvážely až do balkánských zemí nebo do Turecka. Dále nábytkové látky, ručníky, ložní prádlo a také vlněné šátky.

V roce 1897 převzal firmu František Kubák mladší, za jehož, i když krátkého působení, se firma velmi rozvinula. Byly založeny další dvě faktorie a zároveň se vyráběly dekorační látky v uměleckém provedení.

Roku 1900 převzal podnik znovu zakladatel František Kubák, když František Kubák mladší odešel sbírat zkušenosti do jiných podniků. Studoval i pracoval ve Vídni a v mnoha dalších místech. Nakonec se stal profesorem na tkalcovské škole v Ústí nad Orlicí. Byl také literárně činný, napsal kolem dvou set odborných článků a odbornou publikaci Praktická příručka o mechanických stavech.

Dalším majitelem tkalcovny se roku 1910 stal Ferdinand Kubák, který ale roku 1914 musel narukovat a výroba byla obnovena po válce roku 1918. Poté se vyráběly luxusní látky pro pražské módní domy a Artěl a také damašky a ložní textil. V roce 1918 byla také přesunuta výroba do nynější budovy č. p. 25.

Po znárodnění roku 1948 dílny přetrvaly ještě dva roky. Výroba byla znovu obnovena v roce 1955, kdy dílna připadla pod Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV). V této době se vedoucím stává Ferdinand Kubák mladší. Tkají se zde látky s tradičními, ale postupně i moderními vzory, dekorační a nábytkové tkaniny. Výrobky ze strmilovské tkalcovny se exportovaly také do zahraničí, slavily úspěchy na zahraničních výstavách, ale samozřejmě také u nás. V tomto období tkalcovna velmi prosperovala, vyrábělo se velké množství dekoračních, potahových a dalších tkanin, přistavěna byla nová budova a pracovalo zde 10 až 14 zaměstnanců.

V roce 1992 byla dílna v restituci vrácena původnímu majiteli Ferdinandu Kubákovi a v polovině devadesátých let ji přebírá jeho syn Zdeněk Kubák se sestrou Janou Bradovou. Od roku 2010 vede firmu, společně se Zdeňkem Kubákem, i jeho syn Filip Kubák. V současné době je výroba strmilovské tkalcovny zaměřena především na bytový textil z přírodních materiálů, jako jsou vlněné deky, plédy, přehozy nebo bavlněné ubrusy, prostírky nebo tašky. Dále se zabývá zakázkovou výrobou a textilním servisem. Od roku 2011 se pravidelně na strmilovskou pouť konají tkalcovské slavnosti, které se staly již tradiční akcí.

Zdroj: Stanislav Piskáček, Strmilovská tkalcovina, Strmilov 1965.

Autor: Klára Kubáková