Tkalcovna Kubák

založeno 1870

Historie

1654

Ve Strmilově devět tkalců

Strmilovští tkalci spadají pod Jindřichohradecký tkalcovský cech, ale usilují o samostatnost.

1718

Založen strmilovský tkalcovský cech

To dopomohlo k značnému rozvoji tkalcovství. V roce 1757 tvořili tkalci téměř třetinu obyvatelstva Strmilova. Tkalcovské rodiny se rozrůstaly a stavěly si nové domky na okraji města kvůli nebezpečí požáru. Tak vznikly třeba ulice Zahradnická, Obcizna nebo Pazderna (Kunžatecká). Cechy byly zrušeny roku 1859 a poté se tedy nabízelo začít zakládat vlastní podniky.

1870

Založení tkalcovny

Jedenáct let po zrušení cechu založil František Kubák vlastní tkalcovskou dílnu v tehdejším č. p. 266. Zároveň převzal faktorství vídeňské firmy Kunz Söhne. Faktorství pro venkovské tkalce znamenalo práci pro velké tkalcovské firmy ve velkých městech, které nestíhaly pokrýt stále se zvyšující poptávku a venkovské faktorie pro ně znamenaly levnou a kvalitní pracovní sílu. Tkalci k tomu většinou měli i vlastní výrobu.

V tkalcovně se v té době vyráběly bavlněné orientální šátky, které se vyvážely až do balkánských zemí nebo do Turecka. Dále nábytkové látky, ručníky, ložní prádlo a také vlněné šátky.

1897

Převzal firmu František Kubák mladší

za jehož, i když krátkého působení, se firma velmi rozvinula. Byly založeny další dvě faktorie a zároveň se vyráběly dekorační látky v uměleckém provedení.

1900

Podnik se vrací do rukou zakladatele Františka Kubáka

Když František Kubák mladší odešel sbírat zkušenosti do jiných podniků. Studoval i pracoval ve Vídni a v mnoha dalších místech. Nakonec se stal profesorem na tkalcovské škole v Ústí nad Orlicí. Byl také literárně činný, napsal kolem dvou set odborných článků a odbornou publikaci Praktická příručka o mechanických stavech.

1910

Dalším majitelem tkalcovny se stal Ferdinand Kubák

Dalším majitelem tkalcovny se stal Ferdinand Kubák, který ale roku 1914 musel narukovat a výroba byla obnovena po válce roku 1918. Poté se vyráběly luxusní látky pro pražské módní domy a Artěl a také damašky a ložní textil. V roce 1918 byla také přesunuta výroba do nynější budovy č. p. 25.

1948

Znárodnění

Po znárodnění roku 1948 dílny přetrvaly ještě dva roky. Výroba byla znovu obnovena v roce 1955, kdy dílna připadla pod Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV). V této době se vedoucím stává Ferdinand Kubák mladší. Tkají se zde látky s tradičními, ale postupně i moderními vzory, dekorační a nábytkové tkaniny. Výrobky ze strmilovské tkalcovny se exportovaly také do zahraničí, slavily úspěchy na zahraničních výstavách, ale samozřejmě také u nás. V tomto období tkalcovna velmi prosperovala, vyrábělo se velké množství dekoračních, potahových a dalších tkanin, přistavěna byla nová budova a pracovalo zde 10 až 14 zaměstnanců.

1992

Restituce

dílna v restituci vrácena původnímu majiteli Ferdinandu Kubákovi a v polovině devadesátých let ji přebírá jeho syn Zdeněk Kubák se sestrou Janou Bradovou. Výroba pokračuje ve výrobním programu ryze přírodních látek.

2010

Jana Bradová daruje svůj podíl ve firmě Filipu Kubákovi

Od roku 2010 vedl firmu, společně se Zdeňkem Kubákem, i jeho syn Filip Kubák, který postupně přebral vedoucí pozici.

O nás

Rodinná firma Tkalcovna Kubák Strmilov pracuje s dlouholetou tradicí od roku 1870, kdy firmu založil prapradědeček současného majitele. Od té doby se firma stále předává z otce na syna. V současné době se zde vyrábí především designový bytový textil jako jsou přikrývky, přehozy, ubrusy, ložní povlečení, dokorační látky a další. K výrobě se používají výhradně 100% přírodní materiály a to vlna, bavlna a len. Přičemž převážně česká vlna je zde zpracovávána od rouna až po hotový výrobek. Jedinečnost výrobků je nejenom v kvalitě přírodních materiálů, jejich pečlivém ručním zpracování a výrobou na dochovaných původních stavech, ale především v dlouholeté rodinné tradici a zkušenostech.

Po celou historii podniku spolupracujeme s umělci, designéry, architekty a módními návrháři a tvoříme tak textil s přidanou estetickou, nadčasovou hodnotou. Máme zachované původní výrobní postupy a rodinné know-how celé výroby. Téměř všechny naše stroje jsou historické. Výroba na nich je pomalá, ale o to poctivější. Za každým výrobkem je navíc obrovský podíl ruční práce.

Ocenění

2003

Zdeněk Kubák dostává ocenění Ministerstva Kultury "NOSITEL TRADICE"

2020

3. místo v soutěži Firma roku Jihočeského kraje

2021

Vítěztví CZECH GRAND DESIGN v kategorii výrobce roku

2. místo v soutěži Firma roku Jihočeského kraje

Videa

Pod rukama Filipa Kubáka od Material Times

https://www.youtube.com/watch?v=wsQcseVRO6I&t=2s

LEMARKET představuje: Tkalcovna

https://www.youtube.com/watch?v=hPCdFNsA2Qk&t=57s

"K výrobě designových přikrývek, přehozů nebo ubrusů používají Kubákovi stále přírodní materiály, jako je vlna, bavlna či len. Přístup této rodinné firmy sice vzdává hold tradici, ale jak se můžete na vlastní oči přesvědčit, dokáže tvořit designově velmi vytříbené produkty."

FORBES

KUBák