O nás

Tkalcovna Kubák Strmilov, k.s.

Naše firma Tkalcovna Kubák Strmilov se zabývá výrobou bytového textilu z přírodních materiálů  již 6 generací. Používáme nejen tradiční, ale i moderní vzory. Naše výrobky jsou 100 % z přírodníchí materiálů. Používáme pouze len, bavlnu a hlavně vlnu. Vlnu zpracováváme od rouna. Vyrábíme také ruční tkalcovské stavy a další řemeslné stroje.

V naší rodinné tkalcovně pořádáme i kurzy různých textilních technik, mezi které patří: tkaní, tkaní gobelínů, předení na kolovratu a plstění

Firma se pyšní titulem Nositel tradice, uděleným ministerstvem kultury.

logo

Historie tkalcovny

Historie Umělecké tkalcovny ve Strmilově sahá až do roku 1870, kdy ji založil František Kubák. Zdeněk Kubák se vyučil tkalcovskému řemeslu v Ústředí uměleckých řemesel v Praze a také u svého otce Ferdinanda Kubáka. Po roce 1989 získal dílnu v restituci zpět do svého vlastnictví.

Filip Kubák vystudoval textilní výtvarnictví v Jihlavě. Poté byl rok na stáži v textilní umělecké dílně v Rakousku.

Zdeněk Kubák se svým synem vyrábějí vlněné tkaniny, zejména různé přikrývky a přehozy, jejichž jedinečnost je dána komplexní přípravou od zpracování rouna, jeho kramplování, spřádání, barvení příze, až po vlastní tkaní a speciální úpravu. Jde o pozoruhodně dochovaný komplex tradiční technologie výroby látek, který je třeba zachovat, neboť je vynikajícím rukodělným doplňkem našeho bydlení a odívání. Zdeněk Kubák se vedle tkaní věnuje i výrobě ručních stavů, které mají nejen naučný význam, ale i praktickou využitelnost.